Konserwacja wycinaka

09-03-2021

Jakość wycinanych otworów zależy od stopnia zużycia wycinaka. Im dłużej uda się utrzymać wycinak w idealnym stanie, tym dłużej można uzyskiwać idealną jakość wycinanych  otworów. Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposobów na przedłużenie użyteczności naszego produktu.

 

1. Ustawienie wycinaka. Zaleca się możliwie jak najpłytsze ustawienie wprowadzenia stempla w matryce, na poziomie ok. 0,1mm. Zbyt głębokie wprowadzenie rozpycha matryce i niszczy czoło stempla, co powoduje bezpowrotną utratę zespołu tnącego.
W takiej sytuacji jedynym ratunkiem dla wycinaka jest pełna regeneracja:
https://alpak.pl/regeneracja-wycinaka.html

2. Przechowywanie wycinanego materiału. Złe przechowywanie materiału, np. rolki z folią umożliwia elektrostatyczne przyciąganie cząstek kurzu i krzemu. Podczas produkcji mogą się one osadzić na wycinaku i doprowadzić do zatarcia prowadzenia i szybko zmniejszyć jakość wycinanego otworu.
Nie powinno się również przechowywać wycinaków na wysokości mniejszej niż 1m, ponieważ wskutek chodzenia w powietrze wzbija się kurz, który osiadając na zespole wycinającym może doprowadzić do jego stępienia.

3.1 Smarowanie.
Należy używać tylko wysokiej jakości środków smarnych. Zaleca się smary stosowane w przemyśle. Dla wolnych maszyn należy używać smarów plastycznych o konsystencji NLGI-2, w przypadku szybszych ( 60 takt/min ) smarów o konsystencji NLGI-1,5 lub NLGI-1.

3.2 Odstępy czasowe między smarowaniem
Okresy przed ponownym nasmarowaniem zależą od wielu czynników, najważniejszy z nich to obciążenie i zanieczyszczenie. Odstępy między smarowaniami można określić dopiero po poznaniu rzeczywistych warunków użytkowania, ocenić na podstawie obserwacji. Dla bezpieczeństwa kontrola smarowania powinna odbyć się co 8h ciągłej pracy.

3.3 Rozpoznanie nieprawidłowego smarowania.
Brak wystarczającego smarowania dla urządzeń produkujących opakowania może doprowadzić do rozgrzania i zaciśnięcia stempla oraz uszkodzenia prowadzenia. Nieprawidłowe smarowanie można rozpoznać po rysach na stemplu lub blokowaniu się stempla w prowadzeniu.

4. Pierwsze objawy złej konserwacji:
Wzdłużne rysy widoczne pod lupą, powstałe na skutek dostania się kurzu do zespołu wycinającego.
Zacinanie się wycinaka po rozgrzaniu.
Utrata ostrości.

4. Kontrola zużycia
Bardzo ważna kwestia pozwalająca na zapobiegnięcie sytuacji w której nie możemy rozpocząć kolejnego zlecenia z powodu uszkodzonego wycinaka.
Na koniec pracy lub zakończeniu zamówienia produkcyjnego należy określić skalę zużycia wycinaka i zdecydować, czy nie należy wysłać go do ostrzenia lub regeneracji.

 

Mamy nadzieję, że powyższe rady chociaż częściowo pomogą Państwu w konserwacji i rozpoznawaniu uszkodzeń swoich wycinaków. W razie potrzeby nasz warsztat służy pomocą.